Гастрономија

Топли сендвичи што се пржат во тава, а повкусни се од...

Едноставен рецепт за брз појадок. Овој појадок е совршен е за сите луѓе кои сакаат вкусна храна, но немаат доволно време за да ја...

Стапчиња со урми, орев, сусам и чоколадо

Предлог од мене за претстојните празници, за имендени... Декоративни и многууу вкусни колачи ви предлагам денес. Прво урмите ги ставме во еден сад. Ги...

Здрав и неодолив: Чоколаден чиа пудинг

Пудингот е десерт на кој никој не останува рамнодушен. Ако уште имате и рецепт за здрав пудинг без дополнителни шеќери и конзерванси, тогаш задоволството...

Рецепт на денот: Ќебапи во „мантил“ од компири

За денес ви предлагаме еден необичен рецепт со состојки кои се омилени на нашата трпеза Потребно е: компири ќебапи пиперки, тиквички, модар патлиџан, домати зачинска сол,црн пипер, зачини по...

Компир и ориз во тепсија

Вкусно, евтино и брзо јадење… СОСТОЈКИ: 2,5 кг компири 400 гр кромид 300 гр ориз 150 мл масло 2 лажици сув зачин 2 лажици црвена...

Мексикански колачиња од пет состојки

За подготовка на овој вкусен рецепт, потребни ви се само пет состојки. Состојки: 250 гр. путер 60 гр. шеќер во прав Лажичка екстакт од ванила 210 гр. брашно 100 гр....

НАЈНОВИ